Gdy chcemy rozjaśnić zęby, wystarczy udać się do najbliższego gabinetu stomatologicznego, drogerii, albo wyspy z produktami stomatologicznymi w galerii handlowej, a ekspedient na pewno zaoferuje nam coś mniej lub bardziej skutecznego.

PRODUKTY CODZIENNEGO UŻYCIA

Najłatwiejszym, bo najpowszechniej dostępnym i najtańszym sposobem na rozjaśnienie zębów, jest zaopatrzenie się w pastę wybielającą, do której można dokupić wspomagającą płukankę, szczoteczkę, a nawet nitkę dentystyczną, również o działaniu rozjaśniającym.
Pasty działają w dwojaki sposób, jedna grupa opiera się na działaniu mechanicznym. Poprzez zawarcie w jej składzie drobnych, aczkolwiek twardych cząsteczek ściernych, których średnica w zależności od producenta i przeznaczenia pasty może się wahać, posiadających charakterystyczny kształt – od zaokrąglonego do kanciastego (co wpływa na efektywność usuwania osadów) poprzez odpowiednią substancję, z której powstają wspomniane mikrocząsteczki.
Metoda ta jednak nie zadziała na wszystkich, ponieważ nie każdy boryka się z osadami możliwymi do usunięcia przy pomocy siły mechanicznej.
Inną z kolei grupą past, są pasty rozjaśniające zęby w sposób chemiczny, przy pomocy enzymów, które w sobie zawierają. Pasty takie, pomimo znacznie mniejszego RDA (który w przypadku past bazujących na mechanizmie ścierania przy pomocy drobinek, często jest wysoki) są w stanie znacznie szybciej poprawić nieciekawą estetykę naszych zębów. Dzieje się tak, ponieważ enzymy obecne w paście wchodzą w reakcje chemiczne ze związkami wchodzącymi w skład osadu, co umożliwia ich łatwe usunięcie przy pomocy szczoteczki.
Przebarwienia, których nie da się usunąć wspomnianymi środkami usunięte mogą być jedynie przy współpracy z personelem stomatologicznym.
GDY CODZIENNA RUTYNA NIE WYSTARCZA
Pierwszym po co można sięgnąć, to zabieg profesjonalnego oczyszczania, na które składają się zabieg usuwania kamienia, piaskowania (czyli usuwania przebarwień z powierzchni zębów przy użyciu urządzenia uwalniającego proszek z wodą pod wysokim ciśnieniem), oraz polerowania. Oczywiście nie każdy pacjent potrzebuje wykonania wszystkich trzech zabiegów, jest to uzależnione od jego indywidualnych zapotrzebowań, które określane są przez personel stomatologiczny. Zabieg profesjonalnego oczyszczania potrafi przynosić spektakularne efekty.
W tym miejscu chciałabym jednak zaznaczyć, bardzo, ale to bardzo istotny fakt: zabieg profesjonalnego oczyszczania jamy ustnej nie służy poprawieniu wyglądu uśmiechu – ono jest jedynie efektem ubocznym. Jego istotą jest eliminacja patogenów występujących w jamie ustnej.
I KROK DALEJ
Gdy efekt uzyskany po oczyszczaniu w gabinecie nas nie satysfakcjonuje (a często nie będzie, bo nie zawsze przynosi widoczne efekty, patrząc oczywiście pod kątem jasności zębów) warto zrobić ukłon w stronę profesjonalnego wybielania zębów. Mamy dwie możliwości. Jedna z nich jest dla osób, które chcą osiągnąć najlepsze efekty w krótkim czasie, wówczas wykonuje się wybielanie gabinetowe (to kojarzone z lampą); inną opcją jest wykonanie wybielania domowego, które niestety trwa dłużej, bo nawet do dwóch tygodni, przy czym pacjent sam decyduje, czy nie zakończyć rozjaśniania zębów wcześniej.

 

W dniach 01.08. – 30.08. zapraszamy na zabiegi w promocyjnych cenach:

  • Wybielanie zębów – rabat 300 zł
  • Czyszczenie + wybielanie – rabat 450 zł
higienistka Magdalena Jadacka
(finalistka III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy z Higieny Stomatologicznej i Promocji Zdrowia Jamy Ustnej)