Leczenie endodontyczne, często nazywane jest przez pacjentów leczeniem kanałowym. Endodoncja, jako dziedzina stomatologii, umożliwia leczenie zainfekowanego zęba i uchronienie go przed usunięciem.

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi endodoncji, przygotowaliśmy dla Państwa poglądowy opis etapów leczenia kanałowego. Prosimy mieć jednak na uwadze, że każde leczenie może przebiegać nieco inaczej. O wszelkie szczegóły i końcowy plan leczenia należy pytać lekarza prowadzącego podczas specjalistycznej konsultacji lub przeglądu.

  1. ETAP – DIAGNOZA

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego wykonywane jest zdjęcie RVG (punktowe), które określa obecność oraz rozległość stanu zapalnego miazgi zęba. Miazga to naczynia krwionośne oraz nerwowe wypełniające komorę zęba oraz jego korzenie. Czasami zamiast zdjęcia RVG lekarz może zlecić wykonanie tomografii danej okolicy.

  1. ETAP – PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Na tym etapie lekarz ogranicza ewentualne dolegliwości bólowe poprzez wykonanie znieczulenia. Czasami, gdy miazga zęba obumarła, a ząb wcześniej nie dawał żadnych dolegliwości bólowych znieczulenie nie jest konieczne. Możliwa jest też trzecia droga, kiedy stan zapalny jest na tyle rozległy, że znieczulenie nie jest w stanie go uśmierzyć. Wówczas konieczna jest wcześniejsza antybiotykoterapia, a sama wizyta zostaje odroczona.

Poza znieczuleniem niezwykle ważne dla Twojej ochrony będą również:

  1. a) użycie koferdamu, który tworzy kwadratowy płat gumy lateksowej, pokrywający całą jamę ustną, z utworzonym otworem na leczony ząb. Istotą użycia koferdamu jest zabezpieczenie jamy ustnej pacjenta przed używanymi w trakcie zabiegu płynami oraz przed połknięciem narzędzi.
  2. b) okulary, które mają chronić wzrok przed światłem, płynami używanymi podczas zabiegu, a także przed aerozolem wytwarzanym podczas opracowywania zęba oraz przed urazami mechanicznymi.

Niekiedy ząb, w którym toczy się proces zapalny jest dodatkowo zniszczony próchnicą, wówczas przed rozpoczęciem leczenia kanałowego lekarz najpierw odbuduje ząb zachowawczo, tak aby możliwe było bezpieczne i efektywne przeprowadzenie leczenia kanałowego.

  1. ETAP – USUNIĘCIE MIAZGI ZĘBA

W celu usunięcia miazgi zęba, która znajduje się w jego komorze, lekarz musi się do tej komory najpierw przedostać, a do tego celu niezbędne jest użycie wiertła i „przewiercenie się” w głąb zęba. Na tym etapie odbywa się również dokładne oczyszczanie, czyli usuwanie miazgi z kanałów korzeniowych zęba. W tym celu stosuje się odpowiednie pilniki ręczne i maszynowe oraz płukanie środkami chemicznymi. Są to niezbędne czynności konieczne do przeprowadzenia właściwego leczenia.

Gdy leczone są zęby przednie, mające zwykle po jednym kanale korzeniowym, cały proces leczenia może się rozpocząć i zakończyć podczas jednej wizyty, jednak bywa i tak, szczególnie w przypadku zębów bocznych, że samo oczyszczanie zęba z miazgi może zająć jedną, dwie, a czasem nawet i trzy wizyty. Spowodowane jest to skomplikowaną budową zęba, jego małymi rozmiarami, a w związku z tym koniecznością zachowania dużej precyzji ruchów podczas działania. Z tego względu wszystkie wizyty endodontyczne w Best Dent przeprowadzane są przypomocy najnowocześniejszych mikroskopów stomatologicznych. Mikroskop stosowany w stomatologii pozwala na obserwację operowanego polazabiegowego powiększonego nawet 20x w stosunku do rzeczywistego.

  1. ETAP – OPRACOWANIE KANAŁÓW KORZENIOWYCH

Gdy kanały korzeniowe są już oczyszczone, a cała miazga usunięta, lekarz rozpoczyna mechaniczne opracowywanie zęba, w celu poszerzenia kanałów oraz dodatkowego oczyszczenia ich ścianek. Ten etap stanowi przygotowanie do wypełnienia.

Podczas tego etapu leczenia lekarz wykona co najmniej jedno kontrolne zdjęcie RVG, w celu oceny prawidłowości opracowania kanałów.

  1. ETAP – WYPEŁNIENIE KANAŁÓW KORZENIOWYCH

Po ukształtowaniu kanałów korzeniowych nadchodzi czas na ich szczelne i stałe wypełnienie. W tym celu stosuje się odpowiedni materiał stomatologiczny (gutaperka), rozgrzewany do około 200 st. C. Jest to najnowocześniejsza metoda wypełnienia, jaką się stosuje, jednocześnie gwarantująca maksimum szczelności, ponieważ rozgrzana do tej temperatury gutaperka wypełnia wszystkie szczeliny odchodzące w bok kanałów korzeniowych. Następnie stomatolog wykonuje kolejne zdjęcie RVG, w celu oceny dokładności wypełnienia.

  1. ETAP – ODBUDOWA KORONY ZĘBA

Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest odbudowa zęba. Może odbyć się w jednym z dwóch wariantów:

  1. a) stała odbudowa kompozytem
  2. b) wykonanie korony protetycznej

o ich zastosowaniu decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem.

  1. ETAP – KONTROLA PO LECZENIU

Po zakończonym leczeniu, zwykle co około 6 miesięcy zalecane jest wykonanie kontrolnego zdjęcia RVG, w celu monitorowania kondycji leczonego zęba.

Leczenie kanałowe jest znacznie bardziej skomplikowanym zabiegiem niż standardowe leczenie zębów. Dlatego też trwa dłużej i więcej kosztuje. Co więcej, stosuje się podczas niego znacznie bardziej zaawansowany sprzęt. Jest to dobra inwestycja na przyszłość, ponieważ nawet najbardziej nowoczesne rozwiązania protetyczne (implanty) nie zastąpią własnego zęba. Nasi specjaliści są zdania, że warto za wszelką cenę walczyć o każdy własny ząb!

 

KOSZTY LECZENIA KANAŁOWEGO:

  1. PRZED ZABIEGIEM

RVG – 30 zł

CBCT częściowe (tomografia komputerowa) – 200 zł

CBCT całościowe – 300 zł

*Odbudowa zęba do leczenia: od 140 zł

  1. ZABIEG

Koszty leczenia kanałowego 1 zęba: 600 zł do 2300 zł

  1. ZAKOŃCZENIE LECZENIA

Odbudowa zachowawcza kompozytem: 180 – 380 zł

Odbudowa protetyczna: 1000-2000 zł (w zależności od rodzaju pracy)

W celu poznania dokładnych kosztów leczenia prosimy o kontakt z lekarzem prowadzącym. Przedstawiono koszty leczenia kanałowego obowiązujące w roku 2020. Ceny mogą ulec zmianie. 

 

Masz pytania? Napisz!

Zapraszamy do kontaktu: gabinet@bestdent.com.pl