Z pierwszą wizytą dziecka u stomatologa nie powinno się zbyt długo zwlekać. Na odwiedziny u dentysty można zabrać już 18-miesięcznego malucha. Ważne, aby miejsce to nie kojarzyło się najmłodszym z bólem i strachem, a regularne badanie stanu zębów stało się dobrym nawykiem. Co zrobić, aby jak najlepiej przygotować dzieci na spotkanie ze stomatologiem?

Zabronione „nie bój się”

Dorośli, którzy często sami mają złe skojarzenia ze stomatologiem, nieświadomie zaszczepiają te emocje u sowich dzieci. Wspominanie o tym, że badanie „nie boli”, dlatego „nie warto się go bać”, wywołuje zgoła odmienny skutek. Maluch nabiera podejrzeń, że może być zupełnie inaczej. Budzi to w nim niepotrzebny stres i lęk, który jest w stanie utrudnić dentyście przeprowadzenie badania.

Opowiadaj i odpowiadaj

Dzieci z natury są ciekawe świata i lubią zdawać pytania. Przed pierwszą wizytą u stomatologa opowiedz pociesze o tym, czym zajmuje się dentysta oraz pokrótce opisz wygląd gabinetu. Jeżeli młody człowiek zacznie dopytywać cię o szczegóły, odpowiadaj spokojnie, zgodnie z prawdą i na tyle, na ile pozwala Ci Twoja wiedza. Wspaniałym pomysłem będzie także zabawa w dentystę – możecie zaaranżować wizytę dla lalek czy ulubionych misiów. Przy tej okazji warto też przemycić pogadankę o myciu zębów, a także szkodliwości słodyczy.

Wybierz dobry gabinet

Dla najmłodszych ma ogromne znacznie miejsce, w którym będą badane. Stres niweluje kolorowe otoczenie i ciepła, miła atmosfera. Równie istotne jest podejście samego dentysty. Od stomatologa dziecięcego wymaga się, aby był tak samo delikatny, jak cierpliwy. Dobrze, jeżeli ma także wrodzone poczucie humoru, którym zaskarbi sobie serce malucha.

Motywuj i nagradzaj

Nic tak nie działa na poczucie bezpieczeństwa u dziecka jak obecność motywującego rodzica. Swoją pociechę można trzymać za rękę albo dodawać jej słów otuchy podczas wizyty. Warto też, przekonać młodego człowieka, jaki jest dzielny i odważny. Po odwiedzinach u dentysty nie zaszkodzi dać dziecku niespodziankę, którą będzie drobny upominek.