Jak często zdarza Ci się wstawać rano z napięciem w okolicy karku i skroni? A może czujesz ból w okolicy stawów? Przyczyny bólu głowy mogą być z łatwością zdiagnozowane i wyeliminowane przez stomatologa, choć potencjalnie jest ich bardzo wiele.

Ból od wyrzynających się ósemek może promieniować na okolicę skroni i uszu (od górnych) oraz do karku (od dolnych). Jest ciężki do zlokalizowania. Pamiętajmy, że ósemki wyrzynają się średnio od 17 roku życia, a górną granicę określić ciężko, ponieważ bywają nawet przypadki, gdy zęby mądrości wyrzynają się w wieku trzydziestu lub czterdziestu lat. Jeśli jesteśmy tym zaniepokojeni, należy umówić się na wizytę i wykonać zdjęcie pantomograficzne, na którym można określić położenie problematycznych ósemek.

Bruksizm inaczej zgrzytanie zębami, często nocne i nieświadome, może powodować nadmierne napięcie mięśni, co powoduje silne bóle w okolicach skroni. Pacjenci zazwyczaj nie podejrzewają, że zgrzytają lub zaciskają zęby, ponieważ może to określić tylko osoba śpiąca obok. Nasze szczęki są przystosowane do zaciskania się podczas żucia pokarmów w trakcie posiłków, czyli maksymalnie do kilku godzin na dobę. W czasie nadmiernego stresu mięśnie próbują wyładować napięcie, a cały proces trwa długie nocne godziny, co może powodować spustoszenie w jamie ustnej- przygryzione policzki, starte zęby, problemy ze stawami, mięśniami, ból. Stomatolog po wnikliwym wywiadzie, badaniu wzrokowym i dotykowym ustali odpowiedni plan leczenia, a jego częścią jest szyna na zęby zakładana na noc, która zapobiega zgrzytaniu i jego skutkom. Możemy zostać skierowani również do fizjoterapeuty. Stosunkowo nowym zabiegiem jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej w mięśnie żwacze, która pozwala je rozluźnić.

Ból w trakcie zmiany pozycji ciała najczęściej przy pochylaniu do przodu, przeszywający i mocny, może świadczyć o problemach z zatokami. Często towarzyszą mu nagminne przeziębienia, katar, niedrożność nosa. Tutaj wskazana jest konsultacja z lekarzem laryngologiem, ale to lekarz dentysta jest tym, który najwcześniej diagnozuje problem. Na zdjęciu pantomograficznym (wszystkich zębów) może ukazać się brak powietrzności zatok, zapalne pogrubienie błony śluzowej, polipy czy torbiele.

Bólom stawowym często towarzyszą trzaski, chrzęszczenia lub inne niepokojące odgłosy. Lekarz stomatolog, po badaniu i dzięki odpowiednim metodom diagnostycznym kieruje na leczenie chirurgiczne lub fizjoterapię.

Nawet bóle migrenowe mogą mieć wiele wspólnego z zębami. Każdy niepokojący nas objaw warto przedyskutować ze stomatologiem.

Pamiętajmy, że im bardziej szczegółowy opis, chęć współpracy, tym większe szanse na wyleczenie przykrych dolegliwości. Kto w końcu, jeśli nie lekarz dentysta, zna lepiej obszar głowy i szyi? Dajmy szansę szczerej rozmowie i zaufaniu, a na pewno zrobi wszystko, żeby nam pomóc.

lek. dent. Agata Rogólska

Masz podobne problemy? Nie zwlekaj i zgłoś się na wizytę konsultacyjną!