Choroby przyzębia to grupa schorzeń wywoływanych przez bakterie. Mogą być związane z płytką bakteryjną osadzoną na naszych zębach, ale również z chorobami ogólnymi, takimi jak np. cukrzyca. Często zdarza się, że choroby przyzębia wiążą się u kobiet z cyklem menstruacyjnym lub ciążą, a wśród nastolatków z czasem pokwitania. Znane są również leki, które mogą powodować choroby dziąseł – np. leki na nadciśnienie, antydepresanty. Choroby przyzębia występują w krajach rozwiniętych, także w Polsce, u większości dorosłych – dotyczą 8 na 10 osób po 35 roku życia.

Jedną z najbardziej niebezpiecznych bakterii wywołującą stan zapalny w przyzębiu, jest bakteria porphyromonas gingivalis. Wytwarza ona toksynę zwaną gingipainą, rozkładającą białka. Badania z 2019 wykazują, że bakterie te mogą przedostawać się do mózgu, powodując jego uszkodzenia strukturalne. Uważa się, że inhibitor tej toksyny może być lekarstwem na chorobę Alzheimera, na którą obecnie medycyna nie zna sposobu.

Jak ustrzec się przed chorobami przyzębia? Zdarza się, że dużą rolę odgrywa czynnik genetyczny, ale w większości przypadków jesteśmy w stanie ochronić się perfekcyjną higieną. Pamiętajmy, by oprócz szczoteczki i pasty do zębów, wśród przyborów higieny jamy ustnej znalazły się nitka dentystyczna, płukanki czy szczoteczki międzyzębowe. Warto nauczyć się, jak z nich korzystać, ponieważ nieodpowiednie używanie np. wykałaczek może doprowadzić jedynie do uszkodzeń i ran przyzębia.

Bardzo ważne jest, aby zgłaszać się na wizyty higienizacyjne oraz wizyty kontrolne według zaleceń lekarza stomatologa oraz higienistki stomatologicznej. Na takich wizytach zostanie nam przedstawiony szczególny plan leczenia oraz zostaniemy poinstruowani, jaki jest najlepszy przepis dla nas na zdrowe zęby i dziąsła. Oprócz skalingu i piaskowania higienistka zależnie od potrzeb wykona fluoryzację, stripping oraz instruktaż higieny. Szczególną uwagę na higienę powinny zwrócić osoby użytkujące wypełnienia protetyczne stałe lub ruchome oraz aparaty ortodontyczne, a także osoby cierpiące na choroby przewlekłe.

Umów wizytę higienizacyjną